poniedziałek, 9 czerwca 2014

Inne #1: Elektroniczne papierosy

Gdzie się nie pójdzie tam ktoś z papierosem, od niedawna w śród palaczy nastąpił podział na palących papierosy tytoniowe, oraz elektroniczne, ci wymienieni jako drudzy zaklinają się, że ich papieros jest nieszkodliwy, czy na pewno tak jest? Czytajcie dalej! :)
 Przyjrzymy się papierosom elektronicznym, które niedawno zagościły również w szkołach (głównie gimnazjach), najgorsze jest to, że w wielu przypadkach rodzice pozwalają palić swoim dzieciom to świństwo. Czym to tak na prawdę różni się od zwykłych papierosów? Nie będziemy się tu przyglądać jak on wygląda, bo to jest nie ważne, najważniejsze jest to co wpada do naszych płuc. W elektronicznym papierosie palimy nie tytoń, a specjalny olejek profesjonalnie nazywany liquidem. Z czego składa się liquid?
75% to Glikol Propylenowy czyli naturalna substancja wykorzystywana w przemyśle spożywczym, używa się go do produkcji detergentów, płynów do płukania jamy ustanej i wielu innych produktach. Glikol Propylenowy nie jest toksyczny ani szkodliwy.
21% to naturalne esencje tytoniowe, tytoń jak wiemy jest szkodliwy kiedy palimy go w formie papierosa, liquid podgrzewa się i paruje, więc esencja z tytoniu ma dostarczyć nam jedynie doznań smakowych. Nie jest szkodliwa.
0-2,5% to największy koszmar każdego palacza a mianowicie nikotyna. Na rynku są dostępne liquidy pozbawione nikotyny, ale są dostępne w niewielu sklepach, i są droższe od tych zawierających nikotynę. (Gdzie tu myślenie?!)
0,5% to linalol czyli związek chemiczny otrzymywany z roślin wykorzystywany głównie w przemyśle kosmetycznym. Nie jest szkodliwy.
2,2% to ekstrakt smakowy on również nie jest szkodliwy, ale jeśli ktoś miałby wątpliwości, można kupić zwykły liquid z samą esencją z tytoniu.
Pozostałe % to nieszkodliwe związki chemiczne.

Wygląda na to, że poza samą nikotyną e-p jest całkowicie niegroźny.
Wady elektronicznego papierosa:
- Nikotyna podawana w e-p, jest w najczystszej postaci przez to uzależnia szybciej niż zwykły papieros.
- E-p został zakazany w wielu krajach, wygląda więc na to, że nie jest całkowicie niegroźny, czy producenci coś przed nami ukrywają?
- To, że służy on do rzucenia palenia jest całkowitym mitem. Jeśli zamierza się rzucić palenie lepiej skorzystać z dostępnych w aptekach sprawdzonych produktów do rzucenia palenia.
Zalety elektronicznego papierosa:
- Cena: Sam papieros kosztuje tyle co ok. 8-10 paczek papierosów, a liquid tyle co jedna, jeden taki olejek starcza na tyle, ile wypalenie ok. 7 paczek papierosów.
- Jest dobry dla otoczenia, to co wydychamy to jedynie para wodna
*Mimo to, zostało zakazane palenie go w komunikacji miejskiej.
- Nie posiada substancji smolistych, dzięki czemu nie można dostać od niego raka.
 Więc co lepsze? Zwykły papieros czy elektroniczny? Odpowiedź jest prosta!
Najlepiej nic nie palić! :)

2 komentarze: