sobota, 14 czerwca 2014

Ciekawostki #7: Piątek trzynastego

Z dedykacją, oraz wielkimi podziękowaniami za super design dla http://alekssandrasssss.blogspot.com/ jesteś wielka! :)

 Piątek trzynastego jest często wykorzystywany w filmach, serialach oraz komiksach. Ale dlaczego akurat ten dzień uznawany jest za pechowy?
Pochodzenia tego przesądu doszukiwać się można w XIV wieku. 13 października 1307 roku aresztowani zostali Templariusze, kłamliwie oskarżył ich tamtejszy król Francji ponieważ był u nich bardzo zadłużony, a aby uniknąć spłaty długu musiał się ich pozbyć. Jeden z Templariuszy stojąc na stosie, chwilę przed tym jak spłonął przeklną nieuczciwego króla oraz papieża Klemensa V. Rok później obaj byli martwi.
Pech - Nie doszukałem się żadnego pochodzenia słowa "pech". Ale po przeczytaniu komentarzy na kilku forach zauważyłem, że większość ludzi twierdzi, że pech jest przesądem wymyślonym przez ludzi by nie musieli obwiniać samych siebie za niepowodzenie. Słowo to w słownikach tłumaczone jest jako "Niekorzystny zbieg okoliczności, brak szczęścia"
Jeśli jednak uwierzylibyśmy, że za tym co dzieje się w piątek trzynastego stoją siły wyższe, nie moglibyśmy nazywać tego pechem, tylko Fatum.

1 komentarz:

  1. Dziękuję za dedykację ;) Dla mnie ten dzień zawsze był szczęśliwym a wczoraj cały czas mnie prześladowało nieszczęście! ;/

    OdpowiedzUsuń