czwartek, 12 czerwca 2014

Rozrywka #1: Z hejtami na sztukę współczesną

Zdecydowanie większa część ludności widząc obrazy sztuki nowoczesnej reaguje w takim stylu:
"Kto to nazwał sztuką?!"
"Co to w ogóle jest?"
"Też mogę coś takiego namalować"
No, dobrze jeśli możesz, to czemu jeszcze tego nie zrobiłeś? Zdecydowanie najwięcej szumu wokół siebie robi obraz "Czarny kwadrat na białym tle" polskiego artysty Kazimierza Malewicza.
Większość osób twierdzi, że jest to banalne, ale czy wam kiedykolwiek przyszedł pomysł na namalowanie czarnego kwadratu na białym tle? Sztuka współczesna ma dostarczać nam doznań estetycznych, budzić w nas emocje. Nie ma ona przedstawiać niczego konkretnego, i to jest w tym najlepsze ponieważ każdy interpretuje ją na inny sposób. Według mnie obraz Malewicza przedstawia tajemniczą ciszę. Nie wiadomo co może kryć się za czernią, i nigdy się nie dowiemy. Jest po prostu cisza, stoimy przed plamą czerni i myślimy, myślimy i myślimy, ale nigdy nie poznamy prawdy.

Innym kontrowersyjnym twórcą jest jednen z moich ulubionych - Jason Pollock. Według mnie jego najlepszym obrazem jest No.1
Styl w którym malował Pollock nazywa się Action-painting polega on na wylewaniu farby na płótno bezpośrednio z tuby lub puszki. Wbrew temu co możesz teraz myśleć, nie każdy może to robić. Trzeba mieć tu wysokie pojęcie o barwach wystarczy spojrzeć na ten obraz wszystkie kolory idealnie komponują się ze sobą. Obrazy malowane tą metodą są malowane szybko, ale żaden ruch jaki wykonał malarz nie jest przypadkowy. Chciał on przez to wyrazić swoje emocje. Trzeba przyznać, że obraz te emocje budzi. Jest w tym obrazie coś hipnotyzującego coś co sprawia że te "bazgroły" są interesujące. Moim zdaniem pokazuje on stan naszego umysłu podczas dnia, każdy kolor odpowiada jednej myśli lub czynności a poprzez zmieszanie ich na płótnie malarz pokazuje nasze zabieganie, i codzienny wyścig z czasem.

Mam nadzieję, że dzięki temu wpisowi zmieni się twój sposób interpretowania sztuki współczesnej :)

1 komentarz:

  1. Bardzo ciekawy wpis, niesamowite, że interesujesz się sztuką nowoczesną:)
    "Czarny kwadrat na białym tle" jest super według mnie.
    Zapraszam: http://boskamafia.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń