środa, 18 czerwca 2014

Ciekawostki #10: Kiedy nic już nie możesz zrobić...

Oglądałem ostatnio z kolegą bardzo mądry serial "South Park", w którym pojawiła się wzmianka o Więzieniu Guantanamo. Postanowiłem dowiedzieć się czegoś więcej o tym przerażającym terenie. 

Więzienie znajduje się nielegalnie na terenie Kuby - Nielegalnie ponieważ USA (Właściciel terenu), nie płaci za dzierżawę terenu, uważając, że jest to teren okupowany, naruszając tym prawo międzynarodowe. Jest to jedne z najokrutniejszych więzień. Z powodu traktowania więźniów przyznano mu status obozu koncentracyjnego. Po wydarzeniu z 11 września 2001 roku, George Bush ustanowił więzienie terenem walki z terroryzmem. Od tamtej pory USA mogło przetrzymywać tam wszystkich ludzi z poza ich kraju, nawet jeśli Ci ludzie nie zostali jeszcze skazani. Stosowano tam podczas przesłuchań okropne tortury - Poniżanie, wyśmiewanie, obnażanie, przetrzymywanie w nieziemsko zimnych temperaturach i oczywiście kopanie i inne standardowe techniki zadawanie bólu fizycznego jak i emocjonalnego. Więźniowie nazywanie byli "Wrogimi wojownikami" i nie mieli praktycznie żadnych praw, na terenie więzienia amerykanie mogli robić z nimi co tylko chcieli. W 2006 sąd najwyższy USA zabronił stosowania tortur, ale uniemożliwił sprawdzanie tego czy więźniowie zostali słusznie oskarżeni. Sądzono ich na miejscu, i tam decydowano o tym kto będzie uwolniony a kto nie. Podczas przesłuchań brano pod uwagę też wymuszone zeznania (to znaczy, że grozili komuś uwięzieniem, jeśli nie zezna przeciw oskarżonemu i tym podobne). Mimo, że Barack Obama kilka razy kazał zamknąć więzienie, nadal tego nie dokonano. Pierwsi więźniowie przybyli do więzienia w 2002 roku. Wiezionych było wtedy 779 osób w tym 17 nieletnich. Najmłodsza przetrzymywana osoba miała 13 lat. Co ciekawe na ok.500 więźniów w 2006 roku, 63% było niewinnych. Od 2013 roku do dziś w Guantanamo przetrzymywane jest ok.80 osób.
Zdjęcie: Google.pl

4 komentarze:

 1. Nie do pomyślenia, że istnieją takie miejsca na ziemi, według mnie powinni tam trafiać tylko okropni przestępcy.

  Zapraszam do mnie:
  http://alekssandrasssss.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 2. Aż mnie ciarki przechodzą, kiedy o tym myślę. Nie znalazłeś może wzmianki o tym, czy da się jakoś pomóc tym ludziom? Przykładowo przez organizacje jak Amnesty International czy coś takiego... Dobrze byłoby się wtedy zaangażować.
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W USA, są organizowane marsze dla zamknięcia Guantanamo, mnóstwo ludzi idzie z transparentami z wypisaną prośbą o zamknięcie więzienia. Ale to nic nie daje. Jeśli nawet Barack Obama nie jest w stanie nic zrobić, widać, że władze więzienia czują się samowystarczalne. Również pozdrawiam! :)

   Usuń
 3. Ci ludzie, którzy tak poniżali tych ludzi sami powinni odpowiadać przed sądem. Każdy popełnia błędy, ale to na pewno nie powód żeby tak postępować.
  Co do bloga to mnie zaszokowałeś! Kocham tego rodzaju blogi dlatego obserwuję i będę tu często wpadać, bo widzę, że wiesz co piszesz i o czym piszesz.
  www.jestem-toska.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń