niedziela, 8 czerwca 2014

Ciekawostki #1: Kosmos

Każdy lubi sobie poczytać ciekawostki, poniżej przygotowałem kilka o najbardziej zadziwiającej rzeczy (o ile można to nazwać rzeczą), czyli kosmosie. Mam nadzieję, że was zainteresuje :) Miłej lektury ;)


1.Neil Armstrong pierwszy człowiek na księżycu jest uwieczniony tylko na jednym zdjęciu wykonanym podczas jego misji, na wszystkich innych znajduje się Buzz Aldrin człowiek który jako pierwszy wypróżnił się na księżycu.
2. 18 miliardów lat świetlnych od Ziemi  znajduje się Voyager:  Jest to sonda której celem było przesyłanie danych na temat Jowisza i Saturna. Jego misja zakończyła się w roku 1980, ale Voyager ma jeszcze jeden cel. W roku 2025 zostanie wyłączone ostatnie urządzenie na jego powierzchni i od tamtego momentu będzie samotnie przemierzał kosmos.  Czemu o tym piszę? Ponieważ  Voyager jest również wiadomością w butelce od ludzkości. O ile kiedykolwiek przechwyci go inna cywilizacja, będzie mogła ona dowiedzieć się podstawowych informacji o ziemi, oraz posłuchać indywidualnych pozdrowień nagranych w 50 językach (w tym polskim), odgłosów zwierząt, oraz utworów muzycznych.
3.W samej naszej galaktyce znajduje się 400 000 000 planet.  W śród nich jest : Planeta diament, której gęstość jest tak wielka, że garść jego odłamków ważyła by na naszej planecie setki miliardów ton!
4.Niedługo po powstaniu Ziemi księżyc był oddalony od niej tylko ok. 20.000km! Aktualna odległość wynosi 400.000km.
5.Na Neptunie wieją wiatry z prędkością 2000km/h
6.Saturn jest tak lekki, że gdyby naczynie w którym zmieściła by się ta planeta napełnić wodą, pływała by ona na powierzchni.
7.27 czerwca 1978 roku na pokładzie radzieckiego statku Sojuz 30 w kosmos poleciał Polak – Mirosław Hermaszewski. W kosmosie przebywał prawie 8 dni.
8.Na powierzchni marsa znajduje się wygasły wulkan, o wysokości 21-23 kilometrów. Czyli jest ok.3 razy wyższy od Mount Everest!

3 komentarze:

  1. SUPER! Na pewno wiele osób nawet się nie domyślało! Mnie najbardziej zdziwiło chyba pierwsze :)

    OdpowiedzUsuń
  2. fajnie piszesz.. tak jak wspomniałeś - to co myślisz :)
    dziękuję za link, zaobserwowałam :)

    OdpowiedzUsuń